"False"
Hoppa direkt till innehållet
Huvudmenyn dold.

Bild: Gabrielle Beans Picón

Jullov på Curiosum

Curiosum har jullovsöppet 27-30 december och 2-7 januari! Ta med familj och vänner och upptäck våra roliga aktiviteter och utställningar. Experimentera, programmera, skapa, bygg och upplev fantastiska filmäventyr i domteatern! Öppet kl 10-17 alla dagar.

Aktiviteter

LABBAR

Julstök i kemilabbet!

Professor Strul har julstädat och råkat blanda ihop sina kemikalier. Hjälp henne lista ut vilket ämne som är vad i denna roliga och lite kluriga kemilabb!

Programmera robotar - JULUPPDRAG!

I vårt tekniklabb finns inga renar. Lär dig att programmera robotar och hjälp Tomten att leverera julklapparna till rätt plats. 

DESSUTOM..

  • Visste du att alla snöflingor är symmetriska? Lär dig mer om och skapa vackra snöflingor av papper eller 4DFrame. 
  • Hjälp oss att julpynta Curiosum! Skapa något fint och häng upp i vår julgran.
  • Vik en origami-julgran och ta med hem.

  • Upplev filmäventyr i domteatern och utforska våra utställningar. Klicka på länkarna nedan och läs mer!
Domteatern

Följ med på äventyr i rymden och andra världar! Se vårt film- och planetarieutbud och förboka biljetter här.

Upplev huset

Utforska våra interaktiva miljöer!

 

Curiosum är för nyfikna i alla åldrar. Barn som vill komma till Curiosum själva, utan vuxen i sällskap, ska vara minst 10 år.

Se öppettider och priser

Senast uppdaterad: 2023-11-30